Fyzioterapie

DNS (dynamická neuromuskulární stabilizace)

Dynamická neuromuskulární stabilizace pracuje s našimi pohybovými stereotypy, a to jak těmi správnými, tak také těmi nekvalitními, které vznikají v průběhu našeho života už od raného dětství či nesprávným užíváním těla v denních činnostech, pohybu a sportu v pozdějším věku. DNS se snaží tyto špatné stereotypy přeprogramovat v naší centrální nervové soustavě (CNS – mícha a mozek) a přes principy vývojové kineziologie optimalizovat naše pohybové chování.

Vývojová kineziologie se zabývá geneticky podmíněnými pohybovými programy v centrálním nervovém systému. Tyto programy se díky zrání CNS aktivují a řídí systém posturální (držení těla proti gravitační síle Země) a systém lokomoční (vykonávající pohyb). U schopnosti udržet posturu (správné držení těla) mluvíme o schopnosti aktivovat tzv. hluboký stabilizační systém páteře (HSSP).

(provádí Anička, Janča)

 

Metoda R. Brunkow

Jedná se o metodu, při které pomocí správného nastavení horních a dolních končetin a následným vzepřením se o ně dochází ke vzpřímení trupu a k aktivaci hlubokého stabilizačního systému (bránici, pánevního dna, svaly v nejhlubší vrstvě na páteři, …). Tato vzpěrná cvičení lze provádět nejen vleže, ale i vsedě či ve stoji a napomáhají k aktivaci a koordinaci svalových řetězců, které mohou být přetížené, nebo naopak oslabené.

Tuto metodu lze využít v rámci prevence a terapie pohybových obtíží u dětí i dospělých a to například u poruch jejich držení těla a pohybových vzorců, onemocnění páteře, urogynekologických onemocněních (inkontinence, funkční sterilita), neurologických nemocí, přetížení a vadném postavení kloubů.

(provádí Anička, Janča)

 

Měkké a mobilizační techniky

Měkké techniky

Prostřednictvím měkkých technik ošetřujeme tzv.měkké tkáně, mezi které patří kůže, podkoží, svaly, fascie a svalové úpony. Využít se dají k uvolnění svalových spasmů, odstranění tzv. reflexních, zpravidla bolestivých změn ve svalech a okolních tkáních, ale také na ošetření jizev. Toho docílíme několika způsoby, mezi které se řadí protažení, hlazení, tlak či řasení. Nutno však podotknout, že tuto terapii nelze zaměňovat s masážními technikami.

Mobilizační techniky

Součástí manuální terapie je také mobilizace, při níž postupně odstraňujeme kloubní blokády a obnovujeme pohyblivost v daném kloubu, popř. segmentu páteře. Základem pro vytvoření blokády může být úraz, přetížení, vadné držení těla či větší statická zátěž (např. sezení u PC, v autě, práce u stoje,…). Mobilizační cviky lze využít i jako automobilizační, jež jsou jeho součástí, a které fyzioterapeut pacienta postupně naučí a ten si je pak může provádět sám doma.

(provádí Anička, Janča)

 

Posturální terapie

Jedná se o diagnostický a zároveň terapeutický koncept dle Dr. Raševa, který k terapii využívá moderní neuroortopedické pomůcky, jimiž je Posturomed a Propriomed. Hlavním záměrem je zlepšení stability kloubů, páteře, koordinace pohybu, posílení hlubokého stabilizačního systému a odstranění patologických stereotypů.

Tuto metodu lze využít jak u pooperačních a poúrazových stavů kloubů horních a dolních končetin, tak u bolestivých stavů páteře a neurologických onemocnění. Velmi efektivní je však i v oblasti sportu či fitness, kde napomáhá zlepšení kvality pohybu a tím i zvýšení výkonnosti sportovců.

(provádí Anička, Janča)

 

Proprioceptivní neuromuskulární facilitace (PNF)

Jedná se o metodu, při níž terapeut učí pacienta cvičení s končetinami v diagonálách, díky čemuž dochází k aktivaci svalových smyček tak, aby došlo k aktivaci správných pohybových vzorů, zvýšení rozsahu pohybu a posílení svalové síly. Díky manuálnímu kontaktu a tlaku ve směru či proti směru vykonávaného pohybu terapeut ovlivňuje napětí svalů, které se mají do pohybového vzoru zapojit. Pacientovi navíc napomáhají slovní pokyny, které mu umožňují lépe se soustředit na vykonávaný pohyb a současně také hlasová stimulace, která ovlivňuje facilitaci či relaxaci svalových skupin zapojených do pohybového vzoru.

Tato metoda má široké spektrum využití, a to u neurologických onemocnění, CMP, poškození periferních nervů, traumatických poškození, pooperačních stavech, stavech po zlomeninách, poúrazových stavech či u poranění vazů, šlach, svalů až po degenerativní onemocnění páteře a kořenových kloubů.

(provádí Anička, Janča)

 

Spiraldynamik

Vychází z podrobné analýzy lidské anatomie, ať je to tvar a zakřivení kostí, svalových řetězců, či složitého vazivového systému. Tělo se přitom snaží chápat zpohledu funkce a vývoje člověka, ale i z pohledu evoluce všech organismů. Nachází tedy společné základy pro pohyb ryby v jezeře, běh koně, nebo chůzi člověka. Těmito principy, které nás všechny spojují, jsou polarita, spirální princip, princip vlny, klínu a klenby.

Za využitím výše zmíněných stavebních bloků se Spiraldynamik® snaží o uvědomění a využitínfunkce a potenciálu lidského těla pro koordinovaný, ekonomický, dynamický pohyb bez bolesti. Skrze navedení toho fyziologického pohybu dochází k mobilizaci kloubů, uvolnění hypertonických s posílením oslabených svalových skupin a napřímení osy těla. Konečným cílem je zakomponovat tento nový vzorec do běžných denních činností.

(provádí Anička)

 

Doplňkové služby

Kineziotaping

Metoda využívající pružné samolepící pásky (tejp), které se aplikují na kůži. Slouží jednak jako ochrana před zraněním či k podpoření hojení již vzniklého zranění, nebo ke korekci špatného držení těla. Tejpy se na rozdíl od běžných fixačních tejpů liší jejích přizpůsobivostí k nepravidelným povrchům, tedy je schopen kopírovat pohyb a klienta nijak neomezuje v běžném životě. Využívá autoreparační procesy těla, zlepšuje cirkulaci tekutin v oblasti postižení a zvětšuje prostory mezi svalem a kůží, což urychluje hojení.

Funkce kineziotapingu:

» Upravuje chybný rozsah kloubu
» Snižuje svalovou únavu, křeče, zvyšuje/ omezuje svalový tonus
» Tlumí zánět, hojí mechanické poškození měkké tkáně
» Stimuluje lymfatického systému, rychlejší hojení modřin

(provádí Anička, Janča)

 

Suchá jehla

Princip metody suché jehly, která je označována jako dry needling, spočívá v zavádění tenkých, pružných jehliček o průměru do 0,4 mm do svalové tkáně, vazů, chrupavek. Metoda nemá nic společného s tradiční čínskou medicínou ani tradiční akupunkturou. Techniky suché jehly jsou postavené na znalostech západní medicíny v oborech neurofyziologie, anatomie a neurologie.

Obecně je terapie suchou jehlou – Dry Needling vhodná zejména u bolestivých stavů pohybového systému a čím dříve je terapie provedena, tím větší je šance, že zabrání rozvoji chronických potíží a její efekt bude větší.

Akutní bolest totiž již po několika týdnech vede ke změnám dráždivosti nervových buněk periferního a centrálního nervového systému, což má za následek zvýšení citlivosti vůči bolestivým podnětům. Hovoříme o tzv. zcitlivění nebo senzitizaci. Bolest se stává chronickou, jejíž příčina je z části právě ve zmíněných změnách buněk nervů, míchy a mozku. Syndrom chronické bolesti je pak mnohem náročnější na léčbu a čas. 

(provádí Anička)